Odstraszanie ptaków – 3 skuteczne sposoby

Gołębie i gawrony brudzą, szpaki niszczą owoce, kawki gniazdują w kanale wentylacyjnym. Jak się pozbyć z domu i zagrody kłopotliwych gości? Oto 3 skuteczne sposoby.

Sposób 1 – kolce.

Doskonała broń przeciwko gołębiom. Zamontowane na parapecie skutecznie zniechęcą gołębie nie tylko do siadania na nim, ale też do żerowania w okolicy. Kolce stosuje się na obiektach zabytkowych w miejscach turystycznych, dzięki temu zabytki są czyste i piękne. Należy kupować odstraszacze z tępymi kolcami. Ptak nie ma się skaleczyć, lecz oduczyć siadania w miejscu, w którym nie chcemy go widzieć.

Sposób 2 – klej.

Parapety i gzymsy można posmarować specjalnym kleistym żelem do odstraszania ptaków. Ma podobne właściwości do kleju z karteczek samoprzylepnych. Gdy ptak usiądzie na zabezpieczonym gzymsie i nie będzie mógł przestąpić z nogi na nogę, albo poderwać się do lotu, więcej w tym miejscu nie zagości. Lepiąca moc żelu trwa od pół roku do roku. Substancja jest nietoksyczna.

Sposób 3 – odstraszacz ultradźwiękowy.

Ptaki słyszą dźwięki o większym zakresie, niż ludzie, można więc zanudzić je sygnałem, którego sami nie słyszymy. Sygnały mają częstotliwości w zakresie od 17 do 24 kHz. Urządzenia odstraszające zwykle reagują na zmiany temperatury i uruchamiają się tylko wtedy, gdy ich detektory wykryją obiekt o wyraźnie wyższej temperaturze, niż temperatura otoczenia (ptaka, kota). Można je zaprogramować tak, by wyłączały się w nocy. Nie będą wtedy denerwować psów, których uszy także odbierają ultradźwięki. Najtańsze odstraszacze mają niewielki zasięg – do 15 metrów. Do ogrodów i parków stosuje się odstraszacze ze wzmacniaczami.

Pozostałe sposoby, takie jak wieszanie sylwetek ptaków drapieżnych, dzwonków lub elementów odbijających światło są mniej skuteczne. Ptaki odróżniają prawdziwego orła od atrapy, więc wieszanie sylwetki drapieżnika na balkonie będzie miało efekt jedynie dekoracyjny. Także płoszenie ptaków za pomocą nagranych głosów drapieżników także nie przynosi pożądanego rezultatu, ptaki, zwłaszcza gołębie, szybko się do niego przyzwyczajają.