dach z blachy

Dachy z blachy – remont dachu z blachodachówki

Remont dachu to ostateczność. Zanim do tego dojdzie, można zrobić wiele, by opóźnić taką konieczność. Jak zatem konserwować dachy blaszane?

Regularnie wykonywane prace konserwatorskie nie wymagają ani umiejętności supermana, ani narzędzi z najwyższej półki. Niezależnie, czy pokrywa go blachodachówka, czy wykonano dach z blachy płaskiej, doglądanie stanu technicznego jest podstawowym źródłem informacji o stanie technicznym powłoki.

Dach jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu. To właśnie on chroni i osłania przed deszczem, wiatrem, śniegiem, a także promieniami słońca. Wszystko to, co znajduje się wewnątrz domu. Problem jednak często jest z pokryciem dachu. Nierzadko jest to blacha lub blachodachówka. Materiały, które pomimo ogromu zalet, posiadają też bardzo liczne wady. Jakie dokładnie?

Jakie wady mają dachy z blachy?

Zdecydowanie największą, a jednocześnie najgłośniejszą wadą pokrytego blachą dachu, jest bardzo kiepska izolacja akustyczna. Niestety cechą charakterystyczną tego materiału jest jego niewielka grubość, co powoduje, że nawet padający deszcz uderzając o powierzchnie blachy, głośno dudni i powoduje rezonowanie całej powierzchni.

Drugą bardzo istotną wadą jest niewielka izolacja termiczna, którą odczuwa się właściwie przez cały rok. W lecie dach wykonany z blachy bardzo mocno się nagrzewa oraz oddaje dużą część ciepła do wnętrza budynku. Z kolei w czasie zimy duża część ciepła, które wykorzystywane jest do ogrzania budynku, jest wytracana. Nie można także zapominać o tym, że materiał ten jest wysoce podatny na rdzewienie, co znacząco skraca jego żywotność.

Naprawa dachu a negatywne czynniki

Już w fazie produkcji mogą wystąpić wady materiałowe i technologiczne. Jednak na nie i na sposób transportu i składowania nie mamy wpływu. Właściwy montaż i eksploatacja jest dalej najważniejszym z czynników kształtujących odporność. Powierzchnia blachy jest co dzień narażona na oddziaływanie klimatu. Każdego dnia promieniowanie ultrafioletowe bombarduje powłokę lakierniczą i zmienia jej właściwości fizyczne.

Wyczyść dach i sprawdź czy naprawa dachu jest potrzebna

Blachę i blachodachówke należy regularnie myć. Pod warstwą zanieczyszczeń stałych mineralnych i biologicznych mogą ukrywać się pęknięcia powłoki. Dają one początek procesom korozyjnym. Zwykle do zabiegu zmywania zanieczyszczeń wystarczy woda z dedykowanym do tych celów detergentem. Agresywna chemia nie jest wskazana. Nie należy też używać twardych szczotek, które mogą zniszczyć powłokę lakierniczą. Do zapobiegania kolonizacji biologicznej stosuje się środki biobójcze.

Problemy z dachem z blachy

Pokrycia dachowe w postaci blachodachówki mają niezwykle poważny problem podczas pokrywania nimi skomplikowanych powierzchni dachowych. Gdy blachodachówka kładziona jest na dachu o zróżnicowanych powierzchniach, wymaga to jej częstego docinania, co powoduje powstawanie dużej ilości odpadów, a co za tym idzie marnowania sporej ilości materiału, co oczywiście przekłada się na zwiększone koszta.

Oprócz tego blachodachówka posiada dokładnie te same wady, które ma też zwykła blacha na dach, czyli bardzo niską izolację termiczną oraz akustyczną, a także wysoką podatność na rdzewienie w miejscach uszkodzonych.
Jak zatem widać pomimo tego, że pokrycia dachowe posiadają bardzo wiele zalet, mają też bardzo istotne dla komfortu i wygody życia wady, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny materiał do pokrycia dachu.

Drobne naprawy dachu z blachy

Wszystkie wykryte podczas kontroli, drobne uszkodzenia należy naprawiać niezwłocznie. Odpryski i pęknięcia trzeba malować przeznaczonymi do tego farbami. Przy głębszych uszkodzeniach penetrujących strukturę do metalu, zaleca się dwukrotne pokrycie miejsca zdewastowanego. Jednakże pokrycia blaszane z materiału zabezpieczonego fabrycznie dają gwarancję kilkunastoletniego użytkowania bez konieczności dokonywania napraw.

Z uwagi na stromizny dachów i przez to utrudniony dostęp, należy skorzystać z usług firm specjalistycznych.

Dodaj komentarz