łazienka dla seniora

Jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla osób starszych?

Wiele osób starszych ma problemy z poruszaniem się. Są one też szczególnie narażone na różnego rodzaju kontuzje. Niestety wpływa to negatywnie na komfort korzystania z łazienki i toalety. Aby zapewnić seniorom w naszej rodzinie maksymalne bezpieczeństwo i wygodę, warto dostosować te pomieszczenia do ich szczególnych potrzeb.
Dostosowanie łazienki dla osób starszych nie jest ani skomplikowane, ani bardzo kosztowne. Nie utrudni też w żaden sposób korzystania z niej innym domownikom ani nie zaburzy estetyki wnętrza. Kilka prostych zmian w wyposażeniu łazienki i toalety przełoży się wymiernie na zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się i upadku, co jest jednym z najczęstszych powodów urazów doznanych w domu u osób w wieku 65 plus. Sprawdź, jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla osoby starszej.

Jak dostosować łazienkę do potrzeb seniora?

Wprowadzając kilka prostych udogodnień, możemy sprawić, że codzienne korzystanie z łazienki będzie przyjemne i bezpieczne dla wszystkich członków naszej rodziny, także dla osób starszych.
Urządzając łazienkę dla seniora, warto zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Zapobieganie upadkowi na śliskiej podłodze.

Na mokrej podłodze w łazience o poślizgnięcie się nietrudno. Niestety jest to duże zagrożenie dla osób starszych, które niejednokrotnie mają trudności z utrzymaniem równowagi lub ze względu na problemy ze wzrokiem nie są w stanie zauważyć wody na posadzce. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania poślizgnięciom.

Rozważmy zastosowanie takich rozwiązań jak:

 

– dywaniki antypoślizgowe

Ich spodnia powierzchnia ma specjalne silikonowe lub gumowe elementy, które zapobiegają przesuwaniu się. Ponadto są one wykonane z szybkoschnących materiałów.

 

– ogrzewanie podłogowe w łazience

To rozwiązanie zwiększy nie tylko komfort korzystania z pomieszczenia kąpielowego poprzez przyjemne ogrzanie podłogi, ale również znacznie podniesie bezpieczeństwo, ponieważ dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, wszelkie mokre plamy na posadzce będą znacznie szybciej wysychać.

 

– wybór odpowiedniej okładziny podłogowej

Tradycyjne płytki ceramiczne można położyć na ściany, jednak nie sprawdzą się one na podłodze w łazience, ponieważ są bardzo śliskie, zwłaszcza gdy są mokre. Lepszym wyborem będą płytki ryflowane, na których trudniej o niefortunny upadek.

 

– maty antypoślizgowe w wannie i kabinie prysznicowej

Na dno wanny oraz brodzika prysznicowego połóżmy specjalne antypoślizgowe maty, najlepiej takie, które można stabilnie przytwierdzić do podłoża za pomocą przyssawek.

2. Wybór odpowiedniej armatury łazienkowej.

Seniorzy często mają trudności w korzystaniu z niektórych modeli armatury łazienkowej. Wybierzmy takie, które będą dla nich wygodne oraz bezpieczne.
łazienka dla seniora

Sięgnijmy po takie rozwiązania jak:

 

– kabina prysznicowa zamiast wanny

Wejście i wyjście z tradycyjnej wanny może stanowić dla osoby starszej nie lada wyzwanie. Przy problemach z poruszaniem się łatwo o potknięcie i upadek. Zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem kąpieli będzie więc prysznic z niskim brodzikiem, a najlepiej bez niego. Ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem jest także wanno- prysznic, który stanowi połączenie wanny z prysznicem.

 

Seniorzy często są bardzo przyzwyczajeni do korzystania z wanny i nie lubią używać prysznica, ponieważ jest to dla nich niewygodne i powoduje odczucie zimna w trakcie i po kąpieli. Nowoczesne urządzenia kąpielowe stanowiące połączenie wanny z prysznicem zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Do wanny wchodzi się bowiem nie przez wysoki brzeg, a po prostu przez otwierane drzwi kabiny usytuowanej na jednym z jej końców.

 

– liniowy system odprowadzający wodę z prysznica

To nowoczesne rozwiązanie sprawi, że nie będzie konieczności montażu brodzika, a więc problem ewentualnego potknięcia się o jego brzegi, zostanie całkowicie zlikwidowany.

 

– siedzisko kąpielowe przymocowane do ściany

Warto je zamontować zarówno w kabinie prysznicowej, jak i w wannie. Będzie ono bardzo pomocne osobom ze schorzeniami układu ruchu, dla których niekiedy nawet stanie przez kilka minut jest wyzwaniem.

 

– odpowiednie łatwe do odkręcenia kurki przy umywalce oraz wannie

Najlepszym wyborem są baterie łazienkowe jednouchwytowe, gdzie dopływ wody uruchamia się, podnosząc lekko rączkę baterii. Świetnym rozwianiem są także baterie bezdotykowe działające na fotokomórkę, gdzie wystarczy podstawić dłonie pod kran, aby popłynęła woda.

 

– wysoki montaż muszli klozetowej

Sprawdzi się też specjalna nakładka na sedes z uchwytami, która sprawi, że siedzisko będzie podwyższone, co znacznie ułatwi osobom starszym siadanie oraz wstawanie z toalety.

3. Zapewnienie wsparcia za pomocą specjalnych uchwytów.

Warto zamontować je przy wannie, prysznicu, sedesie, czy umywalce. Senior mający trudności z poruszaniem się będzie czuć się pewniej, mogą przytrzymać się podczas siadania, wstawania, czy wchodzenia pod prysznic. Nie zapominajmy też o praktycznym uchwycie na kulę tuż przy urządzeniach sanitarnych. Często nie ma gdzie ich oprzeć, a postawione przy ścianie łatwo się przewracają, co zmusza do schylania się lub kucania w celu podniesienia kuli, a to dla wielu seniorów ogromne wyzwanie.
Pamiętajmy również o odpowiednim rozmieszczeniu wieszaków na ręczniki. Powieśmy je maksymalnie blisko umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, aby można było z łatwością sięgnąć po ręcznik po umyciu się bez konieczności przechodzenia na drugi koniec łazienki.
łazienka dla seniora

4. Wybór odpowiednich mebli.

Meble to bardzo istotny element wyposażenia łazienki dla seniora. Są one niezbędne do przechowywania kosmetyków, środków czystości oraz przyborów pielęgnacyjnych. Zadbajmy o to, by były funkcjonalne i bezpieczne.

Najważniejsze aspekty to:

 

– wybór mebli łazienkowych o zaokrąglonych kształtach

Pozwoli to znacznie zminimalizować ryzyko niebezpiecznego uderzenia się o ostre kanty lub krawędzie mebli podczas schylania się, przemieszczania, czy w trakcie nieszczęśliwego upadku.

 

– wymiana szkła w łazience na hartowane

Wszelkie elementy szklane w naszej łazience, na przykład lustro, przeszklenia szafek, czy półki powinny być wykonane z mocnego hartowanego szkła o zaokrąglonych brzegach. Zminimalizujemy w ten sposób nie tylko ryzyko uderzenia się o ostrą krawędź, ale również niebezpieczeństwo zranienia się potłuczonym szkłem. Szkło hartowane nie rozpadnie się bowiem po stłuczeniu na wiele małych kawałków, ale pomimo licznych spękań pozostanie w całości.

5. Dobre oświetlenie w łazience i toalecie.

Zapewnienie odpowiedniego stopnia jasności w pomieszczeniu kąpielowym, ale również w ciągach komunikacyjnych do niego prowadzących (na przykład na przedpokoju) ma ogromne znaczenie. Większość osób starszych ma problemy ze wzrokiem, co znacznie przyczynia się do wszelkiego rodzaju upadków i innych urazów. Jasne oświetlenie pomoże seniorowi bezpiecznie pokonać drogę do łazienki.
łazienka dla seniora

Jak zapewnić osobie starszej poczucie bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych czynności?

Oprócz odpowiedniej armatury łazienkowej oraz zastosowania kilku prostych trików antypoślizgowych i ułatwiających zachowanie równowagi możemy jeszcze bardziej zwiększyć komfort i bezpieczeństwo seniorów w domu poprzez korzystanie z takich udogodnień jak:

1. Obuwie antypoślizgowe dla seniora.

To, w jakim obuwie osoba starsza porusza się po mieszkaniu, nie jest bez znaczenia. Niestety większość popularnych domowych kapci ma bardzo śliskie cienkie podeszwy i w dodatku łatwo zsuwa się ze stopy, co sprzyja różnego rodzaju kontuzjom i jest bardzo niebezpieczne. Zakupmy więc dla babci, czy dziadka antypoślizgowe bambosze domowe z gumową podeszwą. Najlepiej sprawdzą się takie wsuwane, a nie w formie klapek. Zapewnią one bowiem stabilność stopie i nie będą spadać.

2. System alarmowy w łazience.

Jeśli osoba starsza ma trudności z poruszaniem się lub cierpi na przewlekłe choroby mogące powodować zasłabnięcia takie jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy choroby serca, warto zamontować w łazience specjalny łatwy w obsłudze system alarmowy. W sprzedaży dostępne są różne modele takich urządzeń. Do najpopularniejszych należą takie z przyciskami alarmowymi lub z linkami alarmowymi do pociągnięcia. Porozmawiajmy z seniorem i wybierzmy takie rozwiązanie, z którego będzie mu najłatwiej korzystać.
Montaż takiego systemu uwolni osobę starszą od stresu i strachu, że w razie jakiegoś wypadku w łazience nie będzie w stanie szybko wezwać pomocy.

3. Połączenie łazienki i toalety w jedno pomieszczenie.

W niektórych mieszkaniach łazienka i toaleta to osobne pomieszczenia. Osobom młodym i sprawnym często bardzo odpowiada taki układ, ponieważ umożliwia niezależne korzystanie z obu pomieszczeń w tym samym czasie. Jest to bardzo praktyczne zwłaszcza rano, gdy spieszymy się do pracy.
łazienka dla seniora

Niestety osobna toaleta to często bardzo malutkie pomieszczenie, do którego trudno na przykład wejść o kulach, co ma ogromne znaczenie dla seniorów z chorobami układu ruchu. W takim przypadku lepiej będzie wyburzyć ściankę oddzielającą łazienkę do ubikacji. Powstanie jedno większe i bardziej przestronne pomieszczenie, z którego znacznie łatwiej będzie korzystać osobom starszym.

Elementy wyposażenia łazienki ułatwiające korzystanie z niej seniorom znajdziemy każdym markecie budowlanym i w większości sklepów z wyposażeniem łazienek. W wyborze odpowiednich rozwiązań pomoże nam sprzedawca. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto też porozmawiać z seniorem i spytać, co sprawia mu największą trudność w korzystaniu z łazienki i toalety oraz czego się obawia. Dobre poznanie potrzeb osoby starszej to klucz do zapewnienia jej maksimum komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych.

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
szablony malarskie
Budownictwo
Szablony malarskie – rozwiązanie, które całkowicie odmieni wnętrze

Oryginalną dekorację na ścianie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina wyobraźni, pędzel, farby oraz kilka szablonów malarskich.

magazyn chłodniczy
Usługi i Praca
Wyposażenie magazynu chłodniczego

Magazyn chłodniczy odgrywa ważną rolę w handlu produktami spożywczymi. Umożliwia on przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze.

firma sprzątająca
Dom i Ogród
Jaka firma sprzątająca będzie odpowiednia do domu lub biura?

Każdy kto prowadzi własne gospodarstwo domowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudne jest utrzymanie w nim perfekcyjnej czystości i porządku.

Dom i Ogród
Odstraszacz ptaków – skuteczne sposoby na ptaki

Masz problem z uciążliwym ptactwem? Skuteczny odstraszacz ptaków zapewni ci spokój. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze przy odstraszaniu np. gołębi?

Budownictwo
Dachy z blachy – remont dachu z blachodachówki

Jak wytrwałe są dachy z blachy? Sprawdź co zrobić, gdy konieczny jest remont dachu z blachodachówki. Sprawdzone porady na remontowanie dachu.

Dom i Ogród
Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do wnętrza?

Oświetlenie wnętrza to niezwykle istotna kwestia. Odpowiednie oświetlenie upiększa pomieszczenie, a także pozytywnie wypływa na nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAWIĄŻ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ

Chcesz dodać własny artykuł sponsorowany, artykuł z linkiem do swojej strony lub baner reklamowy z linkiem? 

 

Zapraszamy do współpracy z naszym portalem!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Strona Facebook'a: Wprowadź poprawny URL
O NAS

Poradnik online – dom, ogród, budownictwo. Ciekawe artykuły na różne tematy. Garść wartościowych porad dla miłośników domowego majsterkowania.

Przewiń do góry