minimalizm we wnętrzu

Minimalizm we wnętrzu – wyróżniające cechy stylu

Minimalizm ma uderzające, charakterystyczne cechy, które sprawiły, że jest uznawany za jeden z najbardziej poszukiwanych stylów w aranżacji wnętrz. Czym wyjątkowym wyróżniają się wnętrza urządzone w stylu minimalizmu?

Minimum rzeczy i trwałość

O jakimkolwiek minimalizmie mówimy, czy będzie to minimalizm w dziedzinie projektowania wnętrz, w branży modowej czy nawet w stylu życia, istotą minimalizmu jest zawsze ograniczenie konsumpcji – celowe i świadome. Ograniczenie konsumpcjonizmu ma na celu inwestowanie w siebie – samorozwój, rodzinę, podróże… Dlaczego te dwa aspekty nierozerwalnie łączą się ze sobą? Mówiąc najprościej, mając mniej rzeczy, człowiek mniej czasu poświęca na ich utrzymanie i łatwiej mu utrzymać porządek. Tak więc prawdziwy minimalizm wpływa na trwałość porządku.

Funkcjonalność i wszechstronność

Ograniczona ilość mebli i sprzętów AGD nie powinna w żaden sposób wpływać na poziom wygody i komfortu właścicieli mieszkań, dlatego funkcjonalność jest podstawą każdego wnętrza w stylu minimalizmu.

Na minimalizm składają się wszystkie funkcje: to przekształcanie mebli, które ma na celu oszczędzanie miejsca w mieszkaniu – rozkładane sofy, szafy wnękowe z lustrzanymi drzwiami itp.
Każdy przedmiot powinien pełnić jak najwięcej funkcji. To właśnie wszechstronność mebli, sprzętu AGD i oświetlenia pozwala pozbyć się zbędnych przedmiotów i uwolnić przestrzeń.

Proste kształty i wyraźne linie

W minimalizmie nie znajdziecie ozdobnych rozkoszy, pretensjonalności i zawiłości, które są charakterystyczne na stylów klasycznych. Estetyka stylu minimalizmu zakłada obecność prostych geometrycznych kształtów i wyraźnych linii. W formach dozwolone jest lekkie zginanie, ale nie spirala. Każdy mebel i wystrój ma precyzyjne proporcje. W minimalistycznym wnętrzu już sama obecność formy jest akcentem i przyciąga wzrok.

Kontrast przez półtony

Jak każdy styl wnętrza, minimalizm ma pewną kolorystykę, bardzo wymagającą i powściągliwą. Zwykle (ale nie zawsze) łączy się tylko dwa kontrastujące kolory (czarno-biały, szaro-biały, brązowo-szary) i ich półcienie. Kontrast wnętrza osiągnięty zostaje poprzez zastosowanie półtonów. Chodzi o to, aby stworzyć takie wnętrze, aby jego kolorystyka nie była męcząca dla domowników, a która przynosiłaby jedynie spokój i relaks.

minimalizm we wnętrzu

Miękkie rozproszone oświetlenie

Surowość i asceza stylu minimalizmu równoważona jest przez złożone, starannie przemyślane oświetlenie. Organizowanie światła odbywa się w dwóch scenariuszach: dzięki oświetleniu naturalnemu i sztucznemu. W ciągu dnia światło wpada do pomieszczeń z zewnątrz przez panoramiczne okna. Czasami stosuje się rolety, rzadziej tiul.

W nocy przestrzeń wypełnia się światłem dzięki wielopoziomowemu oświetleniu z ukrytym oświetleniem w suficie i ścianach. Lepiej wziąć niepozorne żyrandole i lampy: najprostszą formę z korpusem wykonanym z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Każdy z tych scenariuszy wiąże się z wykorzystaniem miękkiego i cichego rozproszonego światła. To upodabnia minimalizm do innych współczesnych stylów.

Poczucie przestronności

Minimum przegród, pojemne meble, duże panoramiczne okna, dużo lustrzanych i błyszczących powłok, struktury przepuszczające światło – to wszystko tworzy poczucie przestrzeni we wnętrzu niezbędne dla stylu minimalizmu. Objawia się to również brakiem wizualnego hałasu w formie wszystkich możliwych rzeczy i detali: dekoracji, kwiatów, ornamentów, nadruków. Minimalizm został stworzony wyłącznie dla koneserów wizualnej pustki, gdzie na kuchennym blacie nie ma ani jednej solniczki, ani czajnika, ani kubka na widoku.

To urok minimalizmu – brak detali sprzyja lepszej koncentracji i odprężeniu. Z drugiej strony, bez względu na to, jak urokliwy jest ten styl, nie każdy może być minimalistą, dlatego tak trudno znaleźć mieszkanie wykonane w czysto minimalistycznym stylu.

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Dom i Ogród
Odstraszacz ptaków – skuteczne sposoby na ptaki

Masz problem z uciążliwym ptactwem? Skuteczny odstraszacz ptaków zapewni ci spokój. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze przy odstraszaniu np. gołębi?

łazienka dla seniora
Dom i Ogród
Jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla osób starszych?

Aby zapewnić seniorom maksymalne bezpieczeństwo i wygodę, warto dostosować łazienkę do ich szczególnych potrzeb.

Budownictwo
Dachy z blachy – remont dachu z blachodachówki

Jak wytrwałe są dachy z blachy? Sprawdź co zrobić, gdy konieczny jest remont dachu z blachodachówki. Sprawdzone porady na remontowanie dachu.

Dom i Ogród
Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do wnętrza?

Oświetlenie wnętrza to niezwykle istotna kwestia. Odpowiednie oświetlenie upiększa pomieszczenie, a także pozytywnie wypływa na nasze samopoczucie.

szablony malarskie
Budownictwo
Szablony malarskie – rozwiązanie, które całkowicie odmieni wnętrze

Oryginalną dekorację na ścianie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina wyobraźni, pędzel, farby oraz kilka szablonów malarskich.

firma sprzątająca
Dom i Ogród
Jaka firma sprzątająca będzie odpowiednia do domu lub biura?

Każdy kto prowadzi własne gospodarstwo domowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudne jest utrzymanie w nim perfekcyjnej czystości i porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAWIĄŻ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ

Chcesz dodać własny artykuł sponsorowany, artykuł z linkiem do swojej strony lub baner reklamowy z linkiem? 

 

Zapraszamy do współpracy z naszym portalem!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Strona Facebook'a: Wprowadź poprawny URL
O NAS

Poradnik online – dom, ogród, budownictwo. Ciekawe artykuły na różne tematy. Garść wartościowych porad dla miłośników domowego majsterkowania.

Przewiń do góry