Minimalizm ma uderzające, charakterystyczne cechy, które sprawiły, że jest uznawany za jeden z najbardziej poszukiwanych stylów w aranżacji wnętrz. Czym wyjątkowym wyróżniają się wnętrza urządzone w stylu minimalizmu?
Minimum rzeczy i trwałość
O jakimkolwiek minimalizmie mówimy, czy będzie to minimalizm w dziedzinie projektowania wnętrz, w branży modowej czy nawet w stylu życia, istotą minimalizmu jest zawsze ograniczenie konsumpcji – celowe i świadome. Ograniczenie konsumpcjonizmu ma na celu inwestowanie w siebie – samorozwój, rodzinę, podróże… Dlaczego te dwa aspekty nierozerwalnie łączą się ze sobą? Mówiąc najprościej, mając mniej rzeczy, człowiek mniej czasu poświęca na ich utrzymanie i łatwiej mu utrzymać porządek. Tak więc prawdziwy minimalizm wpływa na trwałość porządku.
Funkcjonalność i wszechstronność
Ograniczona ilość mebli i sprzętów AGD nie powinna w żaden sposób wpływać na poziom wygody i komfortu właścicieli mieszkań, dlatego funkcjonalność jest podstawą każdego wnętrza w stylu minimalizmu.
Na minimalizm składają się wszystkie funkcje: to przekształcanie mebli, które ma na celu oszczędzanie miejsca w mieszkaniu – rozkładane sofy, szafy wnękowe z lustrzanymi drzwiami itp.
Każdy przedmiot powinien pełnić jak najwięcej funkcji. To właśnie wszechstronność mebli, sprzętu AGD i oświetlenia pozwala pozbyć się zbędnych przedmiotów i uwolnić przestrzeń.
Proste kształty i wyraźne linie
W minimalizmie nie znajdziecie ozdobnych rozkoszy, pretensjonalności i zawiłości, które są charakterystyczne na stylów klasycznych. Estetyka stylu minimalizmu zakłada obecność prostych geometrycznych kształtów i wyraźnych linii. W formach dozwolone jest lekkie zginanie, ale nie spirala. Każdy mebel i wystrój ma precyzyjne proporcje. W minimalistycznym wnętrzu już sama obecność formy jest akcentem i przyciąga wzrok.
Kontrast przez półtony
Jak każdy styl wnętrza, minimalizm ma pewną kolorystykę, bardzo wymagającą i powściągliwą. Zwykle (ale nie zawsze) łączy się tylko dwa kontrastujące kolory (czarno-biały, szaro-biały, brązowo-szary) i ich półcienie. Kontrast wnętrza osiągnięty zostaje poprzez zastosowanie półtonów. Chodzi o to, aby stworzyć takie wnętrze, aby jego kolorystyka nie była męcząca dla domowników, a która przynosiłaby jedynie spokój i relaks.
Miękkie rozproszone oświetlenie
Surowość i asceza stylu minimalizmu równoważona jest przez złożone, starannie przemyślane oświetlenie. Organizowanie światła odbywa się w dwóch scenariuszach: dzięki oświetleniu naturalnemu i sztucznemu. W ciągu dnia światło wpada do pomieszczeń z zewnątrz przez panoramiczne okna. Czasami stosuje się rolety, rzadziej tiul.
W nocy przestrzeń wypełnia się światłem dzięki wielopoziomowemu oświetleniu z ukrytym oświetleniem w suficie i ścianach. Lepiej wziąć niepozorne żyrandole i lampy: najprostszą formę z korpusem wykonanym z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Każdy z tych scenariuszy wiąże się z wykorzystaniem miękkiego i cichego rozproszonego światła. To upodabnia minimalizm do innych współczesnych stylów.
Poczucie przestronności
Minimum przegród, pojemne meble, duże panoramiczne okna, dużo lustrzanych i błyszczących powłok, struktury przepuszczające światło – to wszystko tworzy poczucie przestrzeni we wnętrzu niezbędne dla stylu minimalizmu. Objawia się to również brakiem wizualnego hałasu w formie wszystkich możliwych rzeczy i detali: dekoracji, kwiatów, ornamentów, nadruków. Minimalizm został stworzony wyłącznie dla koneserów wizualnej pustki, gdzie na kuchennym blacie nie ma ani jednej solniczki, ani czajnika, ani kubka na widoku.
To urok minimalizmu – brak detali sprzyja lepszej koncentracji i odprężeniu. Z drugiej strony, bez względu na to, jak urokliwy jest ten styl, nie każdy może być minimalistą, dlatego tak trudno znaleźć mieszkanie wykonane w czysto minimalistycznym stylu.
Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!