Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do wnętrza?

Każdy dobrze wie, że bez światła słonecznego nie może istnieć życie, natomiast bez światła sztucznego bardzo trudno poruszać się w nocy. Odkąd każde gospodarstwo domowe podłączono do sieci energetycznej, światło emitowane przez żarówki stało się niezbędne podczas zmierzchu, wczesnych poranków, a także ciemnych nocy. Światło zamontowanych w mieszkaniu lamp skutecznie rozprasza mrok, oświetla wybrane punkty w każdym pomieszczeniu oraz nadaje mu klimat przytulności i bezpieczeństwa.

Właściwy dobór oświetlenia do wybranego pomieszczenia

Każde pomieszczenie powinno mieć indywidualnie dobrane oświetlenie, podkreślające jego przeznaczenie. Inne lampy zamontujemy w kuchni, inne w salonie a jeszcze inne, bardziej stonowane, stworzą odpowiednią atmosferę w sypialni, w której powinniśmy czuć się najbardziej komfortowo. Większość pomieszczeń powinna mieć kilka źródeł światła, i są to lampy sufitowe, kinkiety ścienne oraz lampy biurkowe i lampy stojące, oświetlające wybrane fragmenty pokoju. W kuchni dobrym pomysłem jest zainstalowanie dużej lampy sufitowej oraz lamp LED podwieszonych do szafek kuchennych i oświetlających blat roboczy. W sypialni znakomicie sprawdzą się kinkiety ścienne lub lampki nocne ustawione na podręcznych stolikach – są bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu. Sprawdzą się w momencie czytania lektury przed snem.

Od czego powinniśmy zacząć wybierając oświetlenie?

W pierwszym kroku musimy zdecydować się na barwę światła. Barwę światła podaję się w stopniach Kelvina.
  • Barwę ciepłą określa 2800K-3999K (widzimy odcień starej żarówki, żółty).
  • Barwę naturalną określą 4000K (widzimy biały kolor światła).
  • Barwę zimną określa 4001K-6500K (Widzimy niebieską łunę).

Oświetlenie łazienki i salonu

Salon jako pokój reprezentacyjny powinien posiadać szczególnie dobrze dobrane oświetlenie – żyrandol o fantazyjnym lub nowoczesnym kształcie, z którego światło rozjaśni cały pokój, lampy stojące na podłodze oświetlające wybrane fragmenty pomieszczenia, oraz kinkiety ścienne, emitujące stonowane światło idealne podczas oglądania telewizji. Ważnym pomieszczeniem jest łazienka – tu źródło światła powinno być umieszczone przynajmniej w dwóch punktach – na suficie oraz przy lustrze. Ważnym pomieszczeniem jest przedpokój, bo to właśnie stąd wychodzimy na zewnątrz mieszkania. Światło padające z lampy umieszczonej na suficie rozjaśniła tę zazwyczaj ciemną przestrzeń, a dodatkowe lampki przy lustrze pozwolą na dokładne obejrzenie przed wyjściem sylwetki.
oświetlenie domu

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak istotne?

Barwy światła mają swoją istotną rolę w doborze oświetlenia do wnętrza. Powinniśmy sugerować się naszym wystrojem wnętrza. Przede wszystkim skupić się na tym jak wystrojone mamy wnętrze, czy dominują w nim kolory ciepłe czy zimne. Żarówki oraz halogenu w kolorze ciepłym wyostrzają i oddają głębie barwom ciepłym. Jeżeli mamy drewniane meble w kolorze brązowym, czerwone ściany z beżowym sufitem do tego jasną skórę, w przypadku kanapy czy foteli, powinniśmy skupić się na doborze barw ciepłych. Wyostrzony zostanie każdy z jasnych kolorów co da znakomity efekt i uczucie przyjemności oraz spokoju dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Do niedawna, w powszechnym użyciu były żarówki żarowe o różnej mocy świecenia; obecnie najczęstszymi źródłami światła są energooszczędne lampy LED o różnych barwach emitowanego światła, mocy i funkcjonalności. Niektóre lampy LED mogą zmieniać kolory i natężenie blasku za pomocą odpowiedniego urządzenia sterowniczego, najczęściej pilota.

Dobierz oświetlenie idealne pod pomieszczenie

Jeżeli jesteśmy osobami dla których mieszkanie czy pokój stanowi idealną współpracę na linii pomieszczenie-człowiek w kolorze białym powinniśmy skupić się na kolorze naturalnym. Bezpośrednio padające białe światło na białe ściany rozjaśni pokój da atmosferę przejrzystości miejsca w którym przebywamy. Musimy liczyć się z tym, że każdy element, w barwie ciepłej lub zimnej, znajdujący się w lokalizacji na które pada światło naturalne, zblednie. Stanie się mdłe oraz straci jasność. Barwa naturalna idealnie nadaje się do łazienki, w której dominują kolory białe jak np. wanna, toaleta, umywalka oraz bardzo często płytki lub kafelki na ścianach.

Barwa zimna potęguje nasze zaangażowanie oraz skupienie, jednak wzbudza drażliwość. Jeżeli nasz charakter jest chłodny, stanowczy wybieramy wystrój w barwie zimnej. Na przykład niebieskie lub ciemnogranatowe ściany, które uzupełniamy śnieżnobiałymi firanami oraz szklanym stołem. Do uzupełniania naszego poczucia pewności w pokoju powinniśmy dobrać oświetlenie w barwie zimnej. Pobudzi oraz ożywi ona barwy zimne. Da uczucie chłodu, w zamian dając nam możliwość koncentracji i wzbudzenia naszych myśli.

To tylko podstawowa wiedza od której powinniśmy zacząć w wyborze oświetlenia z technologii LED do naszego wnętrza.

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
firma sprzątająca
Dom i Ogród
Jaka firma sprzątająca będzie odpowiednia do domu lub biura?

Każdy kto prowadzi własne gospodarstwo domowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudne jest utrzymanie w nim perfekcyjnej czystości i porządku.

Dom i Ogród
Odstraszacz ptaków – skuteczne sposoby na ptaki

Masz problem z uciążliwym ptactwem? Skuteczny odstraszacz ptaków zapewni ci spokój. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze przy odstraszaniu np. gołębi?

łazienka dla seniora
Dom i Ogród
Jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla osób starszych?

Aby zapewnić seniorom maksymalne bezpieczeństwo i wygodę, warto dostosować łazienkę do ich szczególnych potrzeb.

minimalizm we wnętrzu
Dom i Ogród
Minimalizm we wnętrzu – wyróżniające cechy stylu

Minimalizm ma uderzające, charakterystyczne cechy, które sprawiły, że jest uznawany za jeden z najbardziej poszukiwanych stylów w aranżacji wnętrz.

lustra
Dom i Ogród
Dlaczego warto stosować lustra w domowych aranżacjach?

Nie da się jednak ukryć, że lustra, pomimo iż pełnią różne funkcje, są przez nas traktowane przede wszystkim jak podstawowe elementy dekoracyjne.

szablony malarskie
Budownictwo
Szablony malarskie – rozwiązanie, które całkowicie odmieni wnętrze

Oryginalną dekorację na ścianie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina wyobraźni, pędzel, farby oraz kilka szablonów malarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAWIĄŻ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ

Chcesz dodać własny artykuł sponsorowany, artykuł z linkiem do swojej strony lub baner reklamowy z linkiem? 

 

Zapraszamy do współpracy z naszym portalem!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Strona Facebook'a: Wprowadź poprawny URL
O NAS

Poradnik online – dom, ogród, budownictwo. Ciekawe artykuły na różne tematy. Garść wartościowych porad dla miłośników domowego majsterkowania.

Przewiń do góry