Najczęstsze problemy z drzwiami wejściowymi
W przypadku drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego, problemy w codziennej eksploatacji mogą i z reguły pojawiają się znacznie częściej, niż w przypadku drzwi wejściowych do mieszkania w bloku. Obok uszkodzeń jakie mogą pojawiać się w wyniku niezbyt delikatnego obchodzenia się z drzwiami przez użytkowników, występuje jeszcze narażenie na czynniki zewnętrzne. Zmienna temperatura, ekspozycja na mróz, deszcz i światło słoneczne, nie wpływają korzystnie na wygląd drzwi wejściowych.
Drzwi wejściowe w bloku - co im zagraża
W przypadku drzwi do mieszkania w domu wielorodzinnym brak jest najczęściej bezpośredniego narażenia na zimno i deszcz. Dla takich drzwi największym zagrożeniem są sami użytkownicy i ich zwierzęta. Psy pozostawione same w mieszkaniu w bloku niszczą drzwi nie tylko z tęsknoty za właścicielem. Słyszą hałasy na klatce schodowej i są ciekawe ich pochodzenia. Aby pies dał spokój drzwiom wejściowym, warto jest zostawić go z włączonym radiem, a drzwi potraktować specjalnym sprajem, którego zapach jest praktycznie niewyczuwalny dla ludzi, ale skutecznie zniechęca zwierzęta domowe do gryzienia i drapania drzwi i mebli. Warto o niego pytać w sklepie zoologicznym.
Gdy drzwi wejściowe skrzypią
Skrzypiące drzwi wejściowe to częsty i bardzo irytujący problem. Jeśli zmagasz się z nim zacznij od przesmarowania zawiasów. Zazwyczaj ta prosta metoda pomaga i drzwi zamykają się bez zarzutu. Jeśli jednak problem nadal się pojawia wówczas warto wykorzystać podkładkę. Należy umieścić ją pomiędzy trzpieniem a tuleją zawiasu.Podkładka sprawi, że części zawiasów nie będą ocierać o siebie.
Drewniane drzwi wejściowe - dlaczego są tak problematyczne?
Jeśli drzwi zewnętrzne w twoim domu zostały wykonane z drewna musisz liczyć się z tym, że w trakcie zmieniania się pór roku może zmieniać się także ich stan. Latem, kiedy wilgotność jest większa drzwi “puchną” przez co zaczynają obcierać podłogę. W takim przypadku warto dbać o to, by często wentylować pomieszczenia – problem szybko powinien zniknąć. Poza tym, dobrym pomysłem jest również zwiększenie luzu pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem.
Jak sprawić, by drzwi wejściowe służyły nam dłużej?
Proste rozwiązania na problemy z drzwiami do domu
Nawet jeśli drzwi w twoim domu nie są drewniane może okazać się, że trą o podłogę. Wynika to z obniżenia się skrzydła. Na szczęście, z każdym problemem z drzwiami można sobie poradzić. Zacznij od sprawdzenia, czy są prawidłowo wypoziomowane. Bardzo często to właśnie obniżenie jednej z krawędzi przyczynia się do powstawania tarcia. Ewentualne złe położenie skorygujesz poprzez podkładki lub wkręcając zawias. Pamiętaj, aby w trakcie wkręcania przysuwać skrzydło do ościeżnicy.
Podsumowując, niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane drzwi zewnętrzne w naszym domu od czasu do czasu wymagać będą wyregulowania. Dzieje się tak zarówno z powodu naturalnego ich ciężaru, który powoduje osiadanie zawiasów, jak i z powodu warunków atmosferycznych. Na szczęście, jak widzisz, regulowanie drzwi nie jest trudne.
Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!