Odstraszacz ptaków – skuteczne sposoby na ptaki

Skuteczne odstraszanie ptaków jest możliwe. Wystarczy tylko dobrać właściwą metodę odstraszania do rodzaju ptaków, jak i do przestrzeni, w jakiej dany sposób przeganiania ptactwa zda egzamin i nie będzie uciążliwy dla ludzi. Gołębie i gawrony brudzą, szpaki niszczą owoce, kawki gniazdują w kanale wentylacyjnym. Jak się pozbyć z domu i zagrody kłopotliwych gości? Oto skuteczne sposoby.

Sposób 1 - kolce na ptaki jako odstraszacz

Doskonała broń przeciwko gołębiom. Zamontowane na parapecie skutecznie zniechęcą gołębie nie tylko do siadania na nim, ale też do żerowania w okolicy. Kolce stosuje się na obiektach zabytkowych w miejscach turystycznych, dzięki temu zabytki są czyste i piękne. Należy kupować odstraszacze z tępymi kolcami. Ptak nie ma się skaleczyć, lecz oduczyć siadania w miejscu, w którym nie chcemy go widzieć.

Kolce na gołębie można stosować na różnych budynkach, w tym również na zabytkowej architekturze, ponieważ są praktycznie niezauważalne. Pomimo tego, że najczęściej wybiera się kolce, by odstraszyć gołębie, sprawdzą się one również wtedy, gdy chcemy przegonić mniejsze ptaki. Wtedy wybiera się kolce o większym zagęszczeniu. Dzięki nim można chronić dany budynek przed grzędowaniem ptaków, przed przesiadywaniem, gniazdowaniem, a także przed nocowaniem. 

odstraszacz na ptaki

Sposób 2 - klej do odstraszania ptaków

Parapety i gzymsy można posmarować specjalnym kleistym żelem do odstraszania ptaków. Ma podobne właściwości do kleju z karteczek samoprzylepnych. Gdy ptak usiądzie na zabezpieczonym gzymsie i nie będzie mógł przestąpić z nogi na nogę, albo poderwać się do lotu, więcej w tym miejscu nie zagości. Lepiąca moc żelu trwa od pół roku do roku. Substancja jest nietoksyczna.

Sposób 3 - ultradźwiękowy odstraszacz ptaków

Działanie systemu dźwiękowego polega na tym, że ptaki odlatują, gdy usłyszą odgłosy atakujących ptaków drapieżnych – jastrzębi, orłów, czy sokołów. Jest to skuteczna metoda, jeśli tylko nie próbuje się odstraszać ptaków, a szczególnie gołębi, które w miejscu, gdzie zastosowano system odstraszania, mają swoje źródło pokarmu. Pomimo tego, że ten sposób jest przyjazny dla środowiska naturalnego, może być uciążliwy zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt, gdyż jest dość głośny.

Ptaki słyszą dźwięki o większym zakresie, niż ludzie, można więc zanudzić je sygnałem, którego sami nie słyszymy. Sygnały mają częstotliwości w zakresie od 17 do 24 kHz. Urządzenia odstraszające zwykle reagują na zmiany temperatury i uruchamiają się tylko wtedy, gdy ich detektory wykryją obiekt o wyraźnie wyższej temperaturze, niż temperatura otoczenia (ptaka, kota). Można je zaprogramować tak, by wyłączały się w nocy. Nie będą wtedy denerwować psów, których uszy także odbierają ultradźwięki. Najtańsze odstraszacze mają niewielki zasięg – do 15 metrów. Do ogrodów i parków stosuje się odstraszacze ze wzmacniaczami.

Sposób 4 - odstraszacz ptaków w formie siatki

Na balkon, okno strychowe, rzeźby, wnęki najlepsze są siatki na ptaki. Jeżeli chcemy ochronić dom przed ptakami, warto zdecydować się na zabezpieczenie w postaci siatki. Jest ona niezwykle skuteczna, a jeśli wybierzemy tę w kolorze piaskowym, pozostanie praktycznie niewidoczna. Siatka jest odporna na działanie niskich i wysokich temperatur, a także na promienie UV, więc tak szybko się nie zużyje.

Inne sposoby odstraszania ptaków

Pozostałe sposoby, takie jak wieszanie sylwetek ptaków drapieżnych, dzwonków lub elementów odbijających światło są mniej skuteczne. Ptaki odróżniają prawdziwego orła od atrapy, więc wieszanie sylwetki drapieżnika na balkonie będzie miało efekt jedynie dekoracyjny. Także płoszenie ptaków za pomocą nagranych głosów drapieżników także nie przynosi pożądanego rezultatu, ptaki, zwłaszcza gołębie, szybko się do niego przyzwyczajają.

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
szablony malarskie
Budownictwo
Szablony malarskie – rozwiązanie, które całkowicie odmieni wnętrze

Oryginalną dekorację na ścianie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina wyobraźni, pędzel, farby oraz kilka szablonów malarskich.

magazyn chłodniczy
Usługi i Praca
Wyposażenie magazynu chłodniczego

Magazyn chłodniczy odgrywa ważną rolę w handlu produktami spożywczymi. Umożliwia on przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze.

Dom i Ogród
Drzwi wejściowe do domu – jak wyregulować?

Drzwi wejściowe do domu to wizytówka budynku. Warto o nie dbać, by służyły jak najdłużej bez uciążliwych usterek. Zobacz jakie problemy mogą wystąpić.

firma sprzątająca
Dom i Ogród
Jaka firma sprzątająca będzie odpowiednia do domu lub biura?

Każdy kto prowadzi własne gospodarstwo domowe doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudne jest utrzymanie w nim perfekcyjnej czystości i porządku.

Dom i Ogród
Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do wnętrza?

Oświetlenie wnętrza to niezwykle istotna kwestia. Odpowiednie oświetlenie upiększa pomieszczenie, a także pozytywnie wypływa na nasze samopoczucie.

minimalizm we wnętrzu
Dom i Ogród
Minimalizm we wnętrzu – wyróżniające cechy stylu

Minimalizm ma uderzające, charakterystyczne cechy, które sprawiły, że jest uznawany za jeden z najbardziej poszukiwanych stylów w aranżacji wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAWIĄŻ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ

Chcesz dodać własny artykuł sponsorowany, artykuł z linkiem do swojej strony lub baner reklamowy z linkiem? 

 

Zapraszamy do współpracy z naszym portalem!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Strona Facebook'a: Wprowadź poprawny URL
O NAS

Poradnik online – dom, ogród, budownictwo. Ciekawe artykuły na różne tematy. Garść wartościowych porad dla miłośników domowego majsterkowania.

Przewiń do góry