Sposób 1 - kolce na ptaki jako odstraszacz
Doskonała broń przeciwko gołębiom. Zamontowane na parapecie skutecznie zniechęcą gołębie nie tylko do siadania na nim, ale też do żerowania w okolicy. Kolce stosuje się na obiektach zabytkowych w miejscach turystycznych, dzięki temu zabytki są czyste i piękne. Należy kupować odstraszacze z tępymi kolcami. Ptak nie ma się skaleczyć, lecz oduczyć siadania w miejscu, w którym nie chcemy go widzieć.
Kolce na gołębie można stosować na różnych budynkach, w tym również na zabytkowej architekturze, ponieważ są praktycznie niezauważalne. Pomimo tego, że najczęściej wybiera się kolce, by odstraszyć gołębie, sprawdzą się one również wtedy, gdy chcemy przegonić mniejsze ptaki. Wtedy wybiera się kolce o większym zagęszczeniu. Dzięki nim można chronić dany budynek przed grzędowaniem ptaków, przed przesiadywaniem, gniazdowaniem, a także przed nocowaniem.
Sposób 2 - klej do odstraszania ptaków
Parapety i gzymsy można posmarować specjalnym kleistym żelem do odstraszania ptaków. Ma podobne właściwości do kleju z karteczek samoprzylepnych. Gdy ptak usiądzie na zabezpieczonym gzymsie i nie będzie mógł przestąpić z nogi na nogę, albo poderwać się do lotu, więcej w tym miejscu nie zagości. Lepiąca moc żelu trwa od pół roku do roku. Substancja jest nietoksyczna.
Sposób 3 - ultradźwiękowy odstraszacz ptaków
Działanie systemu dźwiękowego polega na tym, że ptaki odlatują, gdy usłyszą odgłosy atakujących ptaków drapieżnych – jastrzębi, orłów, czy sokołów. Jest to skuteczna metoda, jeśli tylko nie próbuje się odstraszać ptaków, a szczególnie gołębi, które w miejscu, gdzie zastosowano system odstraszania, mają swoje źródło pokarmu. Pomimo tego, że ten sposób jest przyjazny dla środowiska naturalnego, może być uciążliwy zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt, gdyż jest dość głośny.
Ptaki słyszą dźwięki o większym zakresie, niż ludzie, można więc zanudzić je sygnałem, którego sami nie słyszymy. Sygnały mają częstotliwości w zakresie od 17 do 24 kHz. Urządzenia odstraszające zwykle reagują na zmiany temperatury i uruchamiają się tylko wtedy, gdy ich detektory wykryją obiekt o wyraźnie wyższej temperaturze, niż temperatura otoczenia (ptaka, kota). Można je zaprogramować tak, by wyłączały się w nocy. Nie będą wtedy denerwować psów, których uszy także odbierają ultradźwięki. Najtańsze odstraszacze mają niewielki zasięg – do 15 metrów. Do ogrodów i parków stosuje się odstraszacze ze wzmacniaczami.
Sposób 4 - odstraszacz ptaków w formie siatki
Na balkon, okno strychowe, rzeźby, wnęki najlepsze są siatki na ptaki. Jeżeli chcemy ochronić dom przed ptakami, warto zdecydować się na zabezpieczenie w postaci siatki. Jest ona niezwykle skuteczna, a jeśli wybierzemy tę w kolorze piaskowym, pozostanie praktycznie niewidoczna. Siatka jest odporna na działanie niskich i wysokich temperatur, a także na promienie UV, więc tak szybko się nie zużyje.
Inne sposoby odstraszania ptaków
Pozostałe sposoby, takie jak wieszanie sylwetek ptaków drapieżnych, dzwonków lub elementów odbijających światło są mniej skuteczne. Ptaki odróżniają prawdziwego orła od atrapy, więc wieszanie sylwetki drapieżnika na balkonie będzie miało efekt jedynie dekoracyjny. Także płoszenie ptaków za pomocą nagranych głosów drapieżników także nie przynosi pożądanego rezultatu, ptaki, zwłaszcza gołębie, szybko się do niego przyzwyczajają.
Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dalej!