Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do wnętrza?

Od czego powinniśmy zacząć wybierając oświetlenie?

W pierwszym kroku musimy zdecydować się na barwę światła. Barwę światła podaję się w stopniach Kelvina.
Barwę ciepłą określa 2800K-3999K (widzimy odcień starej żarówki, żółty).
Barwę naturalną określą 4000K (widzimy biały kolor światła)
Barwę zimną określa 4001K-6500K <w przypadku żarówek LED> (Widzimy niebieską łunę)

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak istotne?

Barwy światła mają swoją istotną rolę w doborze oświetlenia do wnętrza. Powinniśmy sugerować się naszym wystrojem wnętrza. Przede wszystkim skupić się na tym jak wystrojone mamy wnętrze, czy dominują w nim kolory ciepłe czy zimne. Żarówki oraz halogenu w kolorze ciepłym wyostrzają i oddają głębie barwom ciepłym. Jeżeli mamy drewniane meble w kolorze brązowym, czerwone ściany z beżowym sufitem do tego jasną skórę, w przypadku kanapy czy foteli, powinniśmy skupić się na doborze barw ciepłych. Wyostrzony zostanie każdy z jasnych kolorów co da znakomity efekt i uczucie przyjemności oraz spokoju dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Jeżeli jesteśmy osobami dla których mieszkanie czy pokój stanowi idealną współpracę na linii pomieszczenie-człowiek w kolorze białym powinniśmy skupić się na kolorze naturalnym. Bezpośrednio padające białe światło na białe ściany rozjaśni pokój da atmosferę przejrzystości miejsca w którym przebywamy. Musimy liczyć się z tym, że każdy element, w barwie ciepłej lub zimnej, znajdujący się w lokalizacji na które pada światło naturalne, zblednie. Stanie się mdłe oraz straci jasność. Barwa naturalna idealnie nadaje się do łazienki, w której dominują kolory białe jak np. wanna, toaleta, umywalka oraz bardzo często płytki lub kafelki na ścianach.

Barwa zimna potęguje nasze zaangażowanie oraz skupienie, jednak wzbudza drażliwość. Jeżeli nasz charakter jest chłodny, stanowczy wybieramy wystrój w barwie zimnej. Na przykład niebieskie lub ciemnogranatowe ściany, które uzupełniamy śnieżnobiałymi firanami oraz szklanym stołem. Do uzupełniania naszego poczucia pewności w pokoju powinniśmy dobrać oświetlenie w barwie zimnej. Pobudzi oraz ożywi ona barwy zimne. Da uczucie chłodu, w zamian dając nam możliwość koncentracji i wzbudzenia naszych myśli.

To tylko podstawowa wiedza od której powinniśmy zacząć w wyborze oświetlenia z technologii LED do naszego wnętrza.