Drzwi wejściowe do domu – jak wyregulować?

Drzwi zewnętrzne są niezwykle ważnym elementem wyposażenia domu lub mieszkania. Nie tylko chronią naszą prywatność i zapewniają bezpieczeństwo, ale również mają chronić przed wilgocią i zimnem.

Aby mogło tak być muszą być wyregulowane w odpowiedni sposób. Przyjrzyjmy się jak o to zadbać.

Gdy drzwi skrzypią

Skrzypiące drzwi wejściowe to częsty i bardzo irytujący problem. Jeśli zmagasz się z nim zacznij od przesmarowania zawiasów. Zazwyczaj ta prosta metoda pomaga i drzwi zamykają się bez zarzutu. Jeśli jednak problem nadal się pojawia wówczas warto wykorzystać podkładkę. Należy umieścić ją pomiędzy trzpieniem a tuleją zawiasu.Podkładka sprawi, że części zawiasów nie będą ocierać o siebie.

Drewniane drzwi – dlaczego są tak problematyczne?

Jeśli drzwi zewnętrzne w twoim domu zostały wykonane z drewna musisz liczyć się z tym, że w trakcie zmieniania się pór roku może zmieniać się także ich stan. Latem, kiedy wilgotność jest większa drzwi “puchną” przez co zaczynają obcierać podłogę. W takim przypadku warto dbać o to, by często wentylować pomieszczenia – problem szybko powinien zniknąć. Poza tym, dobrym pomysłem jest również zwiększenie luzu pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem.

Proste rozwiązania na problemy

Nawet jeśli drzwi w twoim domu nie są drewniane może okazać się, że trą o podłogę. Wynika to z obniżenia się skrzydła. Na szczęście, z każdym problemem z drzwiami można sobie poradzić. Zacznij od sprawdzenia, czy są prawidłowo wypoziomowane. Bardzo często to właśnie obniżenie jednej z krawędzi przyczynia się do powstawania tarcia. Ewentualne złe położenie skorygujesz poprzez podkładki lub wkręcając zawias. Pamiętaj, aby w trakcie wkręcania przysuwać skrzydło do ościeżnicy.
Podsumowując, niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane drzwi zewnętrzne w naszym domu od czasu do czasu wymagać będą wyregulowania. Dzieje się tak zarówno z powodu naturalnego ich ciężaru, który powoduje osiadanie zawiasów, jak i z powodu warunków atmosferycznych. Na szczęście, jak widzisz, regulowanie drzwi nie jest trudne.